ÇAYELİ BAKIR İŞLETMELERİ A.Ş. MADEN KURTARMA TİMİ

Çayeli Bakır İşletmeleri AŞ (ÇBİ), Doğu Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir yeraltı bakır ve çinko madenidir. Maden 1994 yılında üretime başlamış olup, 2016 yılına kadar üretime devam etmesi planlanmaktadır.

ÇBİ yönetimi sağlıklı bir çevre ve çalışma ortamı oluşturulmasında Emniyet, Sağlık ve Çevre (ES&Ç) yönetim sisteminin önemini anlamakta ve bunu iş performansının ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmektedir.

ÇBİ insan yaşamını, sağlığı ve çevreyi korumayı ve etkin çevre yönetimi uygulamalarını her türlü işletme faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi politika olarak benimsemiştir. Acil durum planları oluşturarak oluşabilecek her türlü kayıp ve kazalara karşı da hazırlık yapmaktadır.

Bu yüzden, bir Maden Kurtarma Timi 1994 yılında oluşturulmuştur. Tim yeraltı çalışanlarından oluşmaktadır ve yeraltı yangınları ve gaz bulunan ortamlarda gerekli müdahaleleri yapabilecek teorik ve pratik bilgiye, eğitime ve donanıma sahiptir. Maden Kurtarma timi, solunum cihazı olarak kendi oksijen kaynağına sahip kapalı devre solunumu cihazı (BG4) kullanmaktadır. Maden Kurtarma Timlerinin yeraltı yangınlarında her türlü müdahale ve kurtarma çalışmalarını yapabilmelerini ve sürekli hazır durumda bulunmalarını sağlamak için gerekli eğitim düzenli olarak sağlanmaktadır. Ayrıca bu tecrübeleri pekiştirmek için yılda 4 kez tüm yeraltı çalışanlarını kapsayan tatbikatlar yapılmaktadır.

ÇBİ Maden Kurtarma Ekibi Resimleri Galerisi

Koza Altın Madeni

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş., ülkemizdeki altın madenlerini aramak ve işletmek üzere kurulmuş %100 Türk sermayeli bir Türk Şirketi'dir. KOZA DAVETİYE MAĞAZA İŞLETMELERİ VE İHRACAT A.Ş. ve KOZA-İPEK HOLDİNG A.Ş. firması, Mart 2005'te, Normandy Madencilik A.Ş.nin bütün hisselerini Newmont Mining Corporation Şirketi'nden satın aldı. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Türk Şirketi altın üretimini gerçekleştirdi.

Şirketin bünyesindeki İzmir-Bergama-Ovacık Altın Madeni, ülkemizdeki büyük altın potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırılmasında anahtar konumunda olup Türkiye Cumhuriyeti'nin işletilen ilk altın madenidir. Yine Şirketimiz tarafından işletme yatırımlarına devam edilen Gümüşhane - Mastra Altın Madeni, Ovacık'tan sonra ikinci Türk altın madeni olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Ovacık, Mastra, Havran projeleri ve ileriki yıllarda geliştireceği projeler ile Türkiye'nin önemli bir altın üreticisi olmayı, ülkemizin çeşitli bölgelerinde bilinen en iyi teknolojiyi kullanarak altın madenciliği endüstrisinin gelişmesine ve Türk ekonomisine katkıda bulunmayı, yöre insanıyla karşılıklı güven içinde, onların değerlerine saygılı, şeffaf, kalıcı ve ekonomik getirisi yüksek altın madenciliği yapmayı hedeflemektedir.
Koza Altın Madeni'nden Görüntüler