Maden Kurtarma-Risk Değerlendirmesi-İş Güvenliği-Çevre Yönetimi
Nisan 27, 2018, 15:35:20 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: LÜTFEN BİLGİYİ TANIDIKLARIMIZLA PAYLAŞALIM!! HERKES BAZI ŞEYLERİ GÖRSÜN ARTIK BU ÜLKEDE!! ÇOĞUNLUK SESSİZ KALDIKÇA AZINLIĞIN SESİ ÇIKIYOR!!!!!
Sesimizi daha gür duyurabilmek için forum sayfamızı ziyaret eden tüm Madencilerin LİNÇ KAMPANYASINA HAYIR başlığını tıklayıp yorumlarını eklemesini bekliyoruz. LÜTFEN DUYARSIZ KALMAYALIM. BİZ HİÇ BİR SEKTÖRÜN EKMEĞİYLE OYNAMIYORUZ. BİZİM EKMEĞİMİZLE OYNANMASINA DA İZİN VERMEYELİM!!!!!!!!!
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Maden Mühendisleri Odasına Çağrı  (Okunma Sayısı 8345 defa)
Burhan
Administrator
Hero Member
*****
Offline Offline

:Mart 28, 2013, 14:11:25 ÖS
Yaş: 52
Mesaj Sayısı: 141« : Kasım 29, 2007, 02:16:50 ÖÖ »

Madenciliğe Karşı Girişilen Linç Kampanyasına Hayır başlığı altında ifade etmeye çalıştığım üzere ülkemizde Madencilik Sektörüne karşı yoğun bir saldırı söz konusudur. Uygun olan her fırsatta ve ortamda madenciliğe saldıran bazı kişi ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kişi ve kuruluşlar kamuoyunu madencilik konusunda yanlış bilgilendirmekte, ÇEVRECİLİK adı altında yalan bir takım beyanlarla insanların aklını karıştırmakta, ve insanlarımıza YA MADENCİLİK YA ÇEVRE gibi akıl ve mantıktan uzak bir seçimi sunmaktadırlar. Örneğin madencilikle uzaktan yakından alakası olmayan bir kimyacı çıkıp madenciliği büyük bir aymazlıkla eleştirebilmektedir. Odamızın da çatısı altında yer aldığı kuruluş içerisinde bulunan diğer bazı odalar, bu bazı odaların başkanları, bu odaların farklı illerde bulunan il temsilcileri madenciliğe hak etmediği ciddi saldırılarda bulunmaktadır.

Tüm bu saldırılara karşı çıkmasını beklediğimiz Maden Mühendisleri odası ise malesef bu saldırılar karşısında sesini yeterince çıkartmamakta veya çıkartamamaktadır. Üyelerinin çalıştığı sektörü savunmak, üyelerinin ekmeğiyle oynanmasına seyirci kalmamak sanırım odanın en asli görevlerinden bir tanesidir. Ama bu görevin yerine getirildiği ile ilgili ciddi şüphelerimiz bulunmaktadır.

Bu ülkede diğer kaynakların yok edilerek ve çevreye zarar verilerek madencilik yapılmasını aklı başında hiç kimsenin savunması söz konusu değildir. Bununla birlikte madencilik günah keçisidir ve çevre düşmanıdır gibi bir kavramı da kabul etmemiz mümkün değildir. Bu ülkede kalkınmaya ciddi katkıları olabilecek sektörümüze kendini bilmez, teknik bilgi ve donanımdan yoksun ve sadece bir takım sloganlarla saldıran insanlara da daha fazla seyirci kalmamamız gerekir diye düşünüyorum.

Odamızın konuşması gereken konu madenciliğin nasıl yapılması gerektiği ve bunun teknik altyapısının nasıl oluşturulacağı olmalıdır. Bu bağlamda Odamızın madencilik karşıtı diğer odalarla veya kuruluşlarla bu konuları konuşmasını, gerekiyorsa diğer doğal kaynakları koruyacak standartlar ve uygulamalar geliştirilmesine öncülük etmesini ve madenciliği savunmasını beklemek sanırım yanlış olmayacaktır. Bu konuda önerilerim şunlardır;
1- Odamızın madencilik konusunda klişeleşmiş bir takım söylemlerden uzaklaşarak madenciliğin önünü açacak açılımlar içerisine girmesi.
2- Üniversiteler, kurum ve kuruluşlar, madencilik firmaları ve gerekiyorsa diğer odalarla bir araya gelerek  madenciliğin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili standartların ve uygulamaların oluşturulmasına öncülük etmesi.
3- Çevre dostu madencilik yapılması için gerekli olan uygulamaların devreye alınması için gerekli olan alt yapının oluşturulmasına öncülük etmesi, teknik eğitimler düzenlemesi veya düzenlenmesine öncülük etmesi.
4- Her yıl yüzlerce insanımızın yaralandığı, sakatlandığı veya öldüğü iş kazalarının azaltılması için daha aktif rol alması.
5- Madenciliğe yapılan saldırılara daha fazla SESSİZ KALMAMASI. 

Eğer konuyla ilgili söylemek istedikleriniz varsa,  lütfen bu konulardaki görüş ve önerilerinizi bu başlık altına yazınız. (Lütfen isminizi ve oda numaranızı da mesajınızın altına yazınız.)

Selamlar ve saygılar

Burhanettin Şahin
Maden Mühendisi
4884
 
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2007, 02:24:14 ÖÖ Gönderen: Burhan » Logged
Savas
Newbie
*
Offline Offline

:Aralık 26, 2007, 05:26:37 ÖÖ
Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2007, 05:39:23 ÖÖ »

Tepkinizde ve sesinizi cikarmakta bir maden muhendisi olarak hakliliginiz tartisilmaz Burhan Bey. Ancak sesinizin yanki bulabilmesi icin seslendiginiz mercinin de az da olsa bu islerle sizin gibi olmasa da sizin baktiginiz taraftan bakabiliyor olmasi lazim. Ancak Maden Muhendisleri Odasi'nin bugune kadarki (benim izleyebildigim ve oda tarafinda gonderilen duzenli emaillerden gordugum kadariyla) bu konudaki en onemli faaliyeti su aciklama:

http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=2366&tipi=3&sube=0


Ozetle soylenen su; "Madenler, halkin yararina isletilmelidir!"

Bu aciklamanin bir sonraki adimi soyle olabilir mi mesela?

"Madenler, ekonomik yatirim kurallarindan bagimsiz olarak, istihdam yaratmak icin acilmalidir."

veya

"Butun madenler derhal devletlestirilmeli, bu sayede issizlige bir care bulunmalidir."

Bu aciklama senaryolari okuyanin hayal gucune ve dunya gorusune gore daha da cesitlendirilebilir elbette ama soylemek istedigim su;
Madencilige ve madenlere bakis acisi hala bu seviyede olan bir maden muhendisleri odasinin bu tavrinin madencilige "Siyenurleee altin aramaya hayiiiir!" diye bagiran cevreci(!) insanlarin bakis acisindan pek bir farki yok. Her iki tarafin da anlamak istemedigi bir gercek var ortada; Madenler ve madencilik, diger butun uretim faaliyetleri gibi ekonomik faaliyetlerdir ve bu isin vatanla milletle, hele Sakarya ile hicbir ilgisi yoktur. Hele bugun, sermaye hareketlerinin inanilmaz boyutlarda hareketlendigi bir dunyada yabanci sermayeye karsi cikmak da, teknik (olmasi gereken) bir meslek odasi olarak "madenler halkin yararina isletilmelidir" diye beyanlarda bulunmak da, topu taca atmak, kacak guresmek, kafa karisikligini henuz giderememis olmak ya da ne diyecegini bilemiyor olmaktan baska birsey degildir.

Saygilar, sevgiler.

Savas S.
(Odaya uye olmadigim icin oda numarami yazamiyorum)

Logged
ekim erol
Newbie
*
Offline Offline

:Ocak 07, 2008, 13:13:06 ÖS
Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2007, 12:33:03 ÖS »

Selamlar,

Bu düşüncenize sonuna kadar katılıyorum.  Maden Mühendisleri Odası son zamanlardaki madenciliği karşı yürütülen linç girişimlerine  sessiz kalmış ve göstermesi gereken haklı tepkiyi göstermemiştir. Son zamanlarda göstermelik birkaç mesaj yayınlasalarda bu, odanın bu konudaki ilgisizliğini gidermeye yetmemiştir.

Gerçi Odamızın bu konudaki sessizliğine ülkemizdeki madencilik kuruluşlarında çalışan mühendis arkadaşlar ve mühendislik fakülteleride ortak olmuşlardır. Bu gün herkesin ülkemizin kurtuluş sebebi gibi gördüğü bor madeni, kış mevsiminin vazgeçilmezi kömür, inşaat sektörünün hammaddelerinin bir çoğu, kabımız kacağımız madencilik faaliyetleri sonucunda elde edilmektedir. Türk halkının ise bunları düşünmeden madenciliğe sırtını dönmesi ne yazık ki çok üzücüdür. Bu gibi girişimler bence halkımızın ne denli dışa bağımlı yaşamaya alıştırıldığının bir göstergesidir.

Artık uyanma ve uygar medeniyetler seviyesine ulaşmak için çalışma zamanıdır. Üretmeden bolluk ve refah içinde yaşayabilen bir medeniyet yoktur.

Son olarak "Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur."
Logged
Burhan
Administrator
Hero Member
*****
Offline Offline

:Mart 28, 2013, 14:11:25 ÖS
Yaş: 52
Mesaj Sayısı: 141« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2008, 01:40:32 ÖÖ »

Sayın Odamız açıklama yapmış; ÜLKEMİZİN GERÇEK GÜNDEMİ İŞSİZLİKTİR. Ve devamla şunları söylemiş;

Bugün ülkemizde eğitimli işsizlik oranı resmi rakamlara göre % 20‘ye yakındır. Maden Mühendisleri arasında işsizlik ya da mesleğinde bir işte çalışamama oranı da oldukça yüksektir. Toplam kitle içerisinde bu oran % 36‘dır. Ancak, son yıllarda mezun olanlar arasında bu oranın % 50‘den çok daha fazla olduğu ve işsizliğin giderek hızla arttığı gözlemlenmektedir.

Bunda şaşıracak ne var ki?

Her türlü madencilik faaliyetine bilimsel gerekçelerle uzaktan yakından alakası olmayan bir takım söylemlerle bazı grupların çevrecilik adı altında saldırdığı, TTB'nin Türkiye ve Altın Gerçeğini bilimsel platformda!! tartıştığı, açılmış madenlerin kapatılması için bazı grupların mahkeme mahkeme gezdiği, açılmamış madenlerin yine bu gruplarca taciz edildiği bir ortamda sesi çıkmayan ve madenlerden ve madencilikten yana taraf olamayan Odamız; Maden Mühendislerinin işsiz kalmasından yakınıyor. Anlaşılması zor bir ikilem.

Evet belki de şöyle demek lazım;

GÜNAYDIN!!!!!!!
Logged
Sayfa: 1   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.09 Saniyede 57 Sorgu ile Oluşturuldu